Tresna zapora

Czy wiesz, że dzięki tej zaporze mamy Jezioro Żywieckie?

Zapora w Tresnej to zapora wodna wybudowana w latach 60. XX wieku. Aktualnie stanowi największą atrakcję turystyczną w Tresnej.

W pobliżu zapory wodnej w Tresnej jest Elektrownia Wodna Tresna oraz druga największa elektrownia wodna w Polsce – Elektrownia Wodna Żar.

Zapora w Tresnej

Zapora Tresna to zapora wodna wybudowana w latach 1960-1966 w Tresnej. Po jej powstaniu spiętrzeniu uległy wody Soły, tworząc tym samym Jezioro Żywieckie.

Wybudowanie zapory doprowadziło do zalania m.in Zadziela i Starego Żywca oraz części miejscowości Tresna oraz Zarzecze.

Wysokość zapory wynosi 39 metrów, długość korony wynosi 300 metrów, a jej szerokość 10 metrów. Posiada 3-przewodowy spust denny, dzięki czemu przepustowość zapory wynosi 730 m³/s.

Jednocześnie, podczas powstawania zapory wodnej w Tresnej, powstała Elektrownia Wodna Tresna o mocy 21 MW.

Elektrownia Wodna Żar w Międzybrodziu Żywieckim

W sąsiedztwie, u podnóża Góry Żar, w 1979 r. powstała szczytowo-pompowa Elektrownia Wodna Żar o mocy 540 MW. To druga co do wielkości elektrownia wodna w Polsce.

Jest to elektrownia szczytowo-pompowa wykorzystująca jako zbiornik dolny Jezioro Międzybrodzkie, którego zapora znajduje się w Międzybrodziu Bialskim, natomiast górny zbiornik (całkowicie sztuczny) wybudowany jest na szczycie góry Żar.

O lokalizacji elektrowni zadecydowały wyjątkowo korzystne warunki topograficzne: duży spad przy małej odległości między zbiornikami oraz możliwość wykorzystania zagospodarowanej rzeki Soły.

Lokalizacja Zapory w Tresnej

Zapora w Tresnej znajduje się przy drodze wojewódzkiej numer 948.

Do zapory wodnej można dotrzeć:

Odwiedź Szczyrk i korzystaj z wielu jego atrakcji