Trasa rowerowa przez Skrzyczne na Kotarz
- Dystans: 24 km
- Czas: ok. 5 godz.
- Stopień trudności: średni
- Przebieg:
Trip2Bike (BSA) - Skrzyczne - Malinowska Skała - Salmopol - Kotarz - Beskid - Trip2Bike (BSA)
Trasa dla osób ze średnim poziomem zaawansowania. Najtrudniejszy etap to podjazd pod Skrzyczne wzdłuż kolejki krzesełkowej. Następnie trasa prowadzi sukcesywnie w dół bez konieczności wykonywania wymagających podjazdów.
Trasę rozpoczynamy kierując się ul. Jagodową w kierunku ul. Górskiej i na wysokości Starej Karczmy skręcamy w prawo w ul. Myśliwską, którą jedziemy chwilę prosto, by na wysokości ul. Leśnej wjechać na czerwony szlak rowerowy. Jadąc prosto mijamy BeskidArts Przestrzeń Twórczą oraz dalej Bator Art Gallery I.
Skręcamy w ul. Dębową i z niebieskiego szlaku turystycznego wjeżdżamy na czerwony szlak rowerowy i nim kierujemy się pod górę na Skrzyczne pod Schronisko PTTK Skrzyczne położone na wysokości 1257m n.p.m. Jest to idealne miejsce na odpoczynek, aby zregenerować siły i jednocześnie podziwiać widoki z Podestu widokowego. Schronisko zbudowane zostało końcem lat 30 XX w. i stanowi jeden z punktów do odwiedzenia.
Następnie zielonym szlakiem turystycznym kierujemy się w stronę Malinowej Skały (1152 m n.p.m.), która niewątpliwie stanowi jedno z najbardziej popularnych miejsc w Beskidzie Śląskim. Jeszcze kilkanaście lat temu Malinowska Skała obrośnięta była dość dużą ilością drzew i krzewów, obecnie niestety nie ma po nich śladu, ale przez to stała się ona doskonałym punktem widokowym. Jadąc dalej mijamy Małe Skrzyczne, po czym czerwonym szlakiem turystycznym dojeżdżamy na Przełęcz Salmopolską zwaną popularnie Biały Krzyż, która położona jest na wysokości 934 m n.p.m.
Dalej czerwonym szlakiem turystycznym kierujemy się w stronę Kotarza, na którym możemy obejrzeć Ołtarz Europejski. Wbudowane zostały w niego kamienie z różnych stron świata – z Birmy, ze Szwecji, Finlandii, Norwegii, Czech, Niemiec, Węgier, Słowacji oraz z Alp. Jest też kamień ze zburzonych wież World Trade Center w Nowym Jorku oraz z Cmentarza Orląt Lwowskich. Ciekawostką jest tu kamień pochodzący z kosmosu (kawałki meteorytów).
Kontynuujemy jazdę czerwonym szlakiem turystycznym do momentu, w którym spotyka się na chwilę z żółtym szlakiem rowerowym, na który wjeżdżamy i jedziemy nim do momentu, aż ponownie połączy się z czerwonym szlakiem turystycznym, którym dojeżdżamy do Przełęczy Karkoszczonka. Z przełęczy zjeżdżamy w kierunku Chaty Wuja Toma żółtym szlakiem turystycznym, który zaprowadzi nas do punktu startu wycieczki.