Szyndzielnia

Poznaj Szyndzielnię i odwiedź najstarsze schronisko w Beskidach!

Szyndzielnia to jeden z najwyższych szczytów Beskidu Śląskiego (1 026 m n.p.m.). Na jego szczyt prowadzi kolejka, a na samej górze Szyndzielni znajduje się Schronisko i ogród botaniczny.

Szyndzielnia szczyt

Szyndzielnia mierzy 1026 m n.p.m. Ze szczytu Szyndzielni roztacza się szeroka, malownicza, panorama na miasto Bielsko-Biała, ościenne gminy oraz pobliski Beskid Mały. 

Gondolowa kolej linowa na Szyndzielnię zabierze nas w pobliże szczytu, gdzie poza wieżą widokową będzie można również odwiedzić Schronisko PTTK Szyndzielnia oraz muzeum zlokalizowane w dawnej górnej stacji kolei linowej.

Alpinarium na Szyndzielni

Alpinarium na Szyndzielni w Beskidzie Śląskim to miejsce szczególne. Znajduje się tu ponad 100 gatunków roślin alpejskich oraz roślinność typowa dla tego obszaru. Ogród botaniczny na wysokości 1024 m n.p.m. to niecodzienna atrakcja, a jednak, na Szyndzielni można zwiedzić unikatowe, ponad 100-letnie Alpinarium.

Już w 1905 roku mistrz kominiarski i miłośnik przyrody Edward Schnack rozpoczął pracę nad realizacją pomysłu utworzenia ogrodu roślin skalnych pochodzących z terenów beskidzkich i alpejskich. Sprowadzono kilkaset gatunków m.in.: pierwiosnki, zawilce, kukliki, dzwonki, szarotki, goździki, goryczki, mikołajki oraz róże. Posadzono drzewa iglaste i liściaste. W 2011 roku Alpinarium po remoncie i uporządkowaniu zostało ponownie otwarte dla turystów.

Wieża widokowa na Szyndzielni

Z kolejki wysiada się przed aktualnie nieczynnym budynkiem (dawniej pełnił rolę górnej stacji, schroniska, punktu gastronomicznego, a nawet dyskoteki) górnej stacji kolejki linowej. 

W 2015 roku, tuż obok górnej stacji kolejki wybudowano 18 metrową wieżę widokową, bilet na nią można zakupić na dole w kasach kolejki, lub w kasie na stacji górnej. 

Wieża jest czynna w godzinach pracy kolejki i oferuje imponująca panoramę na Bielsko-Białą, okoliczne gminy, kotlinę Żywiecką, trzy pasma Beskidzie: Śląski, Mały i Żywiecki, a w pogodne dni również na Tatry.

Szyndzielnia schronisko w Bielsku-Białej

Budynek schroniska na Szyndzielni znajduje się nieznacznie po lewej stronie od szczytu, za drzewami. 

Schronisko Szyndzielnia zbudowane zostało w 1897 roku i jest najstarszym schroniskiem w Beskidach. Zbudowane jest z kamienia, architekturą nawiązuje do schronisk alpejskich, z charakterystyczną wieżyczką.

Ciekawostką jest, że w pokoju na wieży zamontowano stację meteorologiczną, na parterze była winiarnia, a nieopodal schroniska znajdowała się skocznia narciarska na której odbywały się zawody w skokach narciarskich. Również niedaleko był trzy kilometrowy tor saneczkowy.

W 1907 roku obok schroniska udostępniono dla turystów ogród roślin skalnych, w którym już od początku jego istnienia znajdowało się kilkaset gatunków roślin zarówno polskich jak i alpejskich.

Lokalizacja i godziny otwarcia Szyndzielnia Schronisko PTTK

Do Schroniska PTTK Szyndzielnia można do nich dotrzeć:

  • pieszo, po wyznaczonych szlakach (np. żółtym szlakiem pieszym),
  • rowerem górskim oraz rowerem elektrycznym MTB z naszej wypożyczalni rowerów.
Odwiedź Szczyrk i korzystaj z wielu jego atrakcji