Sanktuarium św. Jakuba Szczyrk

Odwiedź szczególnie ważne miejsce kultu religijnego!

Drewniane Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku (również Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła lub kościół parafialny parafii św. Jakuba) to najstarszy i najcenniejszy zabytek Szczyrku. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej. Liczy ponad 200 lat.

Sanktuarium Św. Jakuba Starszego Apostoła w Szczyrku

Historia świątyni pw. św. Jakuba

Historia kościoła św. Jakuba sięga końca XVII wieku, kiedy to mieszkańcy ówczesnej wsi Szczyrk postanowili rozpocząć starania o założenie własnej parafii. Po uzyskaniu potwierdzenia ze strony kościelnej, w 1797 roku rozpoczęto budowę drewnianego kościoła o „konstrukcji zrębowej z prostokątną nawą i węższym prezbiterium, nakrytymi dachami dwuspadowymi, krytymi gontem.” Ta zakończyła się w 1800 roku, a pierwszym proboszczem kościoła parafialnego należącego do dekanatu żywieckiego został ks. Wojciech Radoński.

Znamienną dla świątyni jest czworokątna wieża o konstrukcji słupowej, w której wisi dzwon z 1691 r. W kościele znajduje się również zabytkowa, późnobarokowa ambona z baldachimem i płaskorzeźbą przedstawiającą św. Ambrożego, kamienna chrzcielnica, trzy kropielnice, organy, obraz z XVII wieku przedstawiający św. Jana oraz 14 barokowych obrazów namalowanych na płótnie, przedstawiających mękę Jezusa.

Tuż przed II Wojną Światową (w latach 1937-1939) kościół został rozbudowany, a 24. kwietnia 2011 r. został podniesiony do godności Sanktuarium.

Msze Święte w Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Szczyrku

Terminarz Mszy Świętych w Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku prezentuje się następująco:

Msze w święta i niedzielę:

  • 8:00 (cały rok)
  • 11:00 (cały rok)
  • 18:00 (cały rok)


Msze w dni powszednie
:

  • 7:00 (tylko soboty)
  • 18:00 (od poniedziałku do soboty, za wyjątkiem 3. piątku miesiąca)

Lokalizacja Sanktuarium Jakuba w Szczyrku

Sanktuarium św. Jakuba zlokalizowane jest przy ul. Beskidzkiej 107, 43-370 Szczyrk.

Do Sanktuarium można:

  • dojść pieszo (od ulicy Kolorowej i od ulicy Beskidzkiej),
  • dojechać samochodem: (od ulicy Kolorowej i od ulicy Beskidzkiej)
  • przyjechać rowerem górskim lub elektrycznym MTB z naszej wypożyczalni rowerów.

 

W pobliżu zabytkowego kościoła św. Jakuba znajduje się zabytkowy cmentarz Więzikowa Kępka oraz kompleks skoczni narciarskich Skalite.

Odwiedź Szczyrk i korzystaj z wielu jego atrakcji