Wyprawa rowerowa w góry to bardzo dobry pomysł zarówno podczas krótkiego, jak i dłuższego urlopu. Zamiast wylegiwać się na leżaku, spędzać czas w kolejnej restauracji czy pokonywać szlak na własnych nogach, można wsiąść na rower. Emocji nie zabraknie, a dzięki temu, że w górach jest różnorodność tras, dzień na rowerach mogą zaplanować nawet rodzice z małymi dziećmi albo osoby, które nie mają za dużego doświadczenia z górską turystyką rowerową lub zbyt dobrej kondycji. Jak zatem przygotować się do takiej wyprawy, by była bezpieczna i zakończyła się z uśmiechem na twarzy?
Punkt pierwszy – zacznij od prostej, sprawdzonej trasy
Początkujący cykliści warto, aby w pierwszej kolejności sprawdzili swoje możliwości fizyczne. Niezależnie od tego, jak bardzo porywające opisy tras wysokogórskich można znaleźć w internecie, ani jak przyjaciele będą intensywnie przekonywać, że wybrana przez nich trasa jest prosta niczym wycieczka alejkami po parku, to pierwszą wyprawę rowerową w górach warto zaplanować na krótkim odcinku o niskim stopniu zaawansowania.
Pozwoli to sprawdzić własne siły przed bardziej ambitnymi eskapadami i sprawi, że osoby mniej zaawansowane lub o słabszej kondycji dojadą do celu i nie będą przeciwne organizacji kolejnej wycieczki rowerowej. Jeśli natomiast frajda z jazdy będzie wielka, a nogi będą w stanie pokonać więcej kilometrów, to nic nie stoi na przeszkodzie, by jechać dalej albo zaplanować kolejną wycieczkę.
Na pierwszy raz warto też wybierać takie szlaki, które umożliwiają powrót nawet w połowie drogi. W razie zmęczenia, kontuzji czy innych niedogodnych sytuacji, można zawsze zawrócić. Najlepsza jest też trasa z łagodnymi wzniesieniami, na której rower w razie spadku sił, można swobodnie prowadzić.
Punkt drugi – dobierz odpowiedni rower
W górach nie brakuje asfaltowych i utwardzonych nawierzchni. Trzeba jednak nastawić się też na spotkanie z naturą – leśnymi traktami, które są pełne wybojów, korzeni, kamieni i innych przeszkód. W takich warunkach miejski rower zdecydowanie sobie nie poradzi. Dlatego istotne jest, by nawet na proste trasy wybierać się na profesjonalnym rowerze górskim, który posiada odpowiednie zwieszenie, ogumienie oraz o wiele lepsze hamulce.
Na pierwszą wycieczkę sprawdzi się rower z wypożyczalni rowerów, w której można wypożyczyć zarówno tradycyjne rowery górskie, jak i ich elektryczne odpowiedniki. To dobry sposób, by zapewnić sobie dobry i sprawny technicznie sprzęt, na którym pokonywanie szlaków górskich będzie bezpieczniejsze i zarazem bardziej komfortowe.
Punkt trzeci – zabierz najpotrzebniejszy ekwipunek
Wyprawa rowerowa w góry to zapowiedź przygody pełnej emocji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że podczas wyprawy o wypadek nie trudno, dlatego w plecaku przyda się zestaw pierwszej pomocy. Do listy rzeczy do zabrania na wycieczkę rowerową po górach warto również dopisać ochraniacze na kolana i łokcie, które w razie upadku zamortyzują uderzenie i ochronią rowerzystę przed poważniejszymi kontuzjami.
Trzeba też pamiętać o kasku, który uchroni głowę podczas upadku oraz o tym, by mieć sprawny telefon, by w razie zgubienia drogi czy poważniejszego wypadku móc wezwać pomoc. Tu jednak znów warto tak opracować trasę w ten sposób, by pierwszy raz wiodła przez proste szlaki, z których zawsze można zawrócić i znaleźć miejsce nawet na dłuższy odpoczynek.
Zdarza się, że wycieczkę rowerową po górskich trasach zakłóci przebicie opony lub, w przypadku rowerów elektrycznych, rozładowana bateria. Warto w takiej sytuacji mieć przy sobie zestaw do uszczelniania opon z pompką ręczną oraz naładowaną baterię do roweru elektrycznego. Dobrym rozwiązaniem jest również posiadanie numeru telefonu do lokalnego serwisu rowerowego, który może pomóc rozwiązać problem z rowerem na odległość lub z dojazdem na miejsce.
Zdarza się, że w górach trasy rowerowe prowadzą obok restauracji, zajadów czy knajpek, ale takie sytuacje należą zwykle do rzadkości. Właśnie dlatego trzeba przewidzieć sytuacje, kiedy konieczny będzie postój na posiłek w lesie lub na polanie. Wtedy przyda się suchy prowiant. Najlepiej jeśli są to produkty, które dobrze zniosą zarówno wysokie temperatury oraz takie przekąski, które zapewnią więcej energii – orzechy, warzywa, owoce, itd.
Oprócz tego należy zadbać o wystarczającą ilość płynów – najlepiej wodę mineralną, która ugasi pragnienie i optymalnie nawodni organizm. Nie zaszkodzi zabrać ze sobą także krem przeciwsłoneczny oraz środek przeciw komarom, które zwłaszcza w lesie, mogą uprzykrzać przemieszczanie się.