Zwiedzanie na rowerze elektrycznym jest niezwykle wygodne. Można przejechać dziesiątki kilometrów bez zadyszki, a nawet eksplorować wymagające trasy rowerowe, które do tej pory wydawały się zbyt męczące. Również w Szczyrku i okolicach nie brakuje miejsc, do których warto dojechać właśnie na e-bike’u.
Skrzyczne
Skrzyczne (1257 m n.p.m.) znajduje się na liście Korony Gór Polskich, więc nie brakuje osób, które przyjeżdżają do Szczyrku tylko po to, aby dodać ten szczyt do swojej kolekcji. Drogę na szczyt można pokonać na górskim rowerze elektrycznym – będzie szybciej niż na nogach i mniej męcząco niż na zwykłym MTB.
Jedną z bardziej wymagających tras jest trasa czerwona o długości ok. 10 km, która prowadzi przez Młaki i Polanę Skrzyczeńską. Warto ją pokonać chociażby dla pięknej panoramy Beskidu Żywieckiego, którą można podziwiać z tarasu widokowego. Jeśli pogoda dopisze, będzie można zobaczyć również Babią Górę i Tatry. Bez względu na aurę warto za to wstąpić do schroniska PTTK, aby naładować baterie (niekoniecznie w rowerze) przed zjazdem w dół.
Malinowska Skała
Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) to szczyt znajdujący się pomiędzy Baranią Górą a Skrzycznem. Można do niego dojechać m.in. przez Skrzyczne lub od strony Przełęczy Salmopolskiej. Na szczycie można podziwiać nie tylko ładne widoki, ale i ciekawe formacje skalne (tzw. zlepieńce) charakterystyczne dla tej części Beskidu Śląskiego. Ze zlepieńców zbudowana jest malownicza skalna ambona (tzw. wychodnia), którą warto uwiecznić na fotografiach. Należy przy tym pamiętać, że wychodnia objęta jest ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej. Po drodze na Malinowską Skałę można napotkać jaskinie i mały staw znajdujący się w niszy osuwiskowej.
Klimczok
Klimczok to szczyt o wysokości 1117 m n.p.m., przez który przebiega granica pomiędzy Szczyrkiem a Bielskiem-Białą. Na zboczach Klimczoka można trafić na jaskinie, zaś na szczycie znajduje się schronisko i maszt telekomunikacyjny. Warto również zwrócić uwagę na ogródek z kamieni, który jest pozostałością po słynnej „Chatce u Tadka” zawierającej pamiątki z całego świata. W drodze na szczyt można odpocząć na przełęczy Kowiorek, przy której znajdują się szlaki m.in. na Przełęcz Salmopolską, Przełęcz Karkoszczonkę, Szyndzielnię i Błatnią. Mając do dyspozycji elektryczny rower górski, można wybrać się w trasę wokół Klimczoka przez Magurę i Szyndzielnię.
Przełęcz Salmopolska
Przełęcz Salmopolska, zwana Białym Krzyżem, to miejsce popularne wśród turystów, którzy preferują aktywne zwiedzanie Szczyrku i okolic. Latem ściągają tu amatorzy pieszych i rowerowych wypadów, z kolei zimą spotykają się tutaj skiturowcy i narciarze biegowi. Znajduje się tu m.in. zajazd regionalny z pokojami gościnnymi oraz krzyż poświęcony przez Jana Pawła II. Rowerzyści mogą dojechać tu ciekawą trasą wiodącą przez Przełęcz Karkoszczonkę i szczyt Kotarz. Po drodze można napotkać różne atrakcje, w tym m.in. Chatę Wuja Toma, Pomnik Ofiar Hitleryzmu oraz Ołtarz Europejski. Z Przełęczy Salmopolskiej można wrócić przez Salmopol, mijając po drodze galerię sztuki Bator Gallery Art oraz Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.
Deptak nad Żylicą
Główną atrakcją Szczyrku jest miejski deptak, z którego korzystają piesi i rowerzyści, a w zimie narciarze biegowi. Ścieżka prowadzi wzdłuż rzeki Żylicy i biegnie od Urzędu Miasta w Szczyrku do sąsiednich Buczkowic. Przejażdżka deptakiem to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu dla osób, które nie chcą zapuszczać się na górskie szlaki. Po drodze z pewnością nie zabraknie atrakcji.
Będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie przy amfiteatrze i kompleksie skoczni Skalite czy skorzystać z różnych form rekreacji dostępnych na świeżym powietrzu lub w Centralnym Ośrodku Sportu. Ścieżka jest dobrze oświetlona, więc nie trzeba spieszyć się z powrotem i można wybrać się na ścieżkę rowerową w Buczkowicach.
O atrakcjach w Szczyrku można przeczytać na naszej stronie: https://www.trip2bike.pl/atrakcje-turystyczne-w-szczyrku/. Rowerzyści znajdą tu także opisy najciekawszych tras rowerowych w okolicy.