Szczyrk Skocznie

Kibicuj polskiej kadrze skoczków narciarskich!

Kompleks skoczni narciarskich „Skalite” to jedna z największych atrakcji turystycznych Szczyrku. Od wielu lat organizowane są nań najważniejsze zawody o randze krajowej i międzynarodowej. Pierwsze odbyły się już 14 lutego 1937 roku. Ich organizatorem był WKS Bielsko-Biała.

Kompleks skoczni narskich Skalite w Szczyrku

Historia skoczni narciarskich w Szczyrku

Historia kompleksu skoczni narciarskich „Skalite” sięga lat 40. XX wieku. Początkowo istniała jedynie jedna skocznia. Powstała w 1937 roku i umożliwiała osiąganie skoków na odległość do 40 metrów. Przed 24. narciarskimi Mistrzostwami Polski, a jednocześnie po zakończeniu II wojny światowej w 1949 roku, skocznia została przebudowana, dając zawodnikom możliwość oddawania skoków o długości nawet 70 metrów. 20 lat później, w latach 70. XX wieku skocznię ponownie przebudowano, jednak tym razem na wzór skoczni olimpijskiej Holmenkollen.

W niezmienionej postaci uskuteczniano na niej treningi i zawody aż do zbliżających się Mistrzostw Świata Juniorów w lutym 2008 r. Wówczas, w latach 2007-2008 skocznię poddano ponownej przebudowie, po której punkt konstrukcyjny wynosił już 95 metrów (rozmiar HS 106). Za ciekawostkę może posłużyć fakt, iż pierwszy skok na nowo wyremontowanej skoczni oddał nieoficjalnie Piotr Żyła, uzyskując odległość aż 102 metrów!

kompleks skoczni skalite w szczyrku

Na przełomie lat 2008 i 2009 dobudowano nową skocznię o punkcie kontrukcyjnym K70 (HS-77). Znalazła się tuż obok skoczni głównej. Pierwszymi zawodami nań rozegranymi był Lotos Cup. Te wciąż odbywają się w sezonie zimowym w Szczyrku.

W lipcu 2010 roku, podczas kolejnych Mistrzostw Polski w skokach narciarskich, nastąpiło uroczyste otwarcie kolejnej skoczni wchodzącej w skład kompleksu skoczni narciarskich „Skalite”. Najmłodsza skocznia jest jednocześnie najmniejszą w Szczyrku. Jej punkt K znajduje się na 40 metrze.

Wydarzenia na skoczni Skalite

Na Skalitem, zarówno zimą jak i latem, regularnie odbywają się treningi polskiej kadry skoczków oraz oficjalne zawody w skokach narciarskich.

Wśród najważniejszych zawodów należy wymienić m.in.:

  • FIS Cup w skokach narciarskich (Puchar FIS)
  • Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
  • Lotos Cup
  • Letnie Grand Prix w skokach narciarskich


Na obiekcie trenują zawodnicy zrzeszeni w klubie narciarskim Centralnego Ośrodku Sportu Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku.

Więcej informacji na temat wydarzeń organizowanych na kompleksie skoczni narciarskich Skalite w Szczyrku można znaleźć w zakładce Wydarzenia.

Lokalizacja skoczni narciarskich w Szczyrku

Kompleks skoczni narciarskich Skalite zlokalizowany jest przy ul. Sportowej w Szczyrku.

Można do niego dotrzeć:

Odwiedź Szczyrk i korzystaj z wielu jego atrakcji