Góra Żar

Rozrywka i widoki przez cały rok!

Góra Żar (761 m) to szczyt w Beskidzie Małym, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na Beskid Mały oraz jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie utworzone w przełomie Soły. Wycieczkę warto zaplanować na cały dzień, ponieważ w najbliższym otoczeniu szczytu znajduje się wiele atrakcji.

Szczyt Góra Żar

Szczyt Góry Żar znajduje się na wysokości 761 m n.p.m.

Na Górę Żar można wyjechać w 5,5 minuty oddaną do użytku w 2004 r. koleją linowo-terenową. Kolej przewozi 1200 osób na godzinę. Operatorem kolei jest PKL.

Długość trasy wynosi ok. 1300 m, a wagoniki pokonują różnicę wysokości wynoszącą 304 metry. Kolejka może w ciągu godziny przewieźć 1200 osób.

Góra Żar to jedno z ulubionych miejsc paralotniarzy, przy dobrej pogodzie można podziwiać starty zaawansowanych w tym sporcie śmiałków.

Lotnisko szybowcowe na Górze Żar

Górska Szkoła Szybowcowa „Żar” jest kontynuatorką tradycji szkolenia szybowcowego zapoczątkowanego w tym miejscu w roku 1936 przez Ligę Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Jest uważana, obok ośrodków w Ustianowej oraz Bezmiechowej, za kolebkę polskiego szybownictwa.
To właśnie szkoła zaproponowała przeniesienia starego taboru, który do tej pory woził turystów na Gubałówkę, właśnie na Górę Żar oraz wybudowanie obok trasy narciarskiej. I tak, kolej linowo-terenowa na górę Żar powstała na torach dawnego wyciągu szybowcowego.

W 1947 u podnóża góry zbudowano lotnisko dla samolotów holujących szybowce (ich lądowanie na szczycie było zabronione). W latach 1971-1979 w masywie góry Żar zbudowano elektrownię szczytowo-pompową (Porąbka-Żar), co spowodowało likwidację lotniska szybowcowego na szczycie i jego przeniesienie na środkowe stoki góry, łącząc go z lotniskiem dla samolotów.

Lato Góra Żar

Ścieżki rowerowe na Górze Żar

To także popularne miejsce wśród rowerzystów górskich. Na szczycie góry swój początek mają 3 trasy przeznaczone dla średniozaawansowanych kolarzy górskich. Rowerzyści mogą wyjechać na górę koleją szynową.

Letni tor saneczkowy na Górze Żar

Na szczycie góry Żar znajdziemy całoroczny tor saneczkowy o długości 500 m i czasie zjazdu ok. 2 min.

Zima Góra Żar

Zimą narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji średnio trudną trasę zjazdową o długości 1600 m, która jest sztucznie zaśnieżana. Obok górnej stacji kolejki amatorzy sportów zimowych mogą skorzystać także z wyciągu orczykowego. Przy dolnej stacji znajduje się natomiast stok narciarski dla najmłodszych, z wyciągiem taśmowym. W ośrodku jest również do dyspozycji wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz szkoła narciarska.

Lokalizacja Góra Żar

Na Górę Żar można dostać się wpisując w GPS następujące dane: ul. Górska 21, 34-315 Międzybrodzie Żywieckie.

Ze Szczyrku na Górę Żar można dotrzeć:

  • samochodem, 
  • koleją linowo-terenową, 
  • rowerem górskim oraz rowerem elektrycznym MTB z naszej wypożyczalni rowerów.
Odwiedź Szczyrk i korzystaj z wielu jego atrakcji